2019 Yaya Öncelikli Yıl İlan Edildi

2019 Yaya Öncelikli Yıl İlan Edildi

Dinar’da trafikte yaya önceliği bilincinin oluşması için Yeniyol İlkokulu önünde öğrenciler ile birlikte iç işleri bakanlığı tarafından başlatılan kampanya uygulamalı bir şekilde başlatıldı.

 

 Yeniyol İlkokulu önünde düzenlenen etkinliğe İlçe Kaymakamı Selami Kapankaya, Belediye Başkan Vekili Rafet Şimşek, İlçe Emniyet Müdürü Özgür  Taşkın, İlçe Jandarma Komutan vekili Jandarma Kıdemli Başçavuş Levent Keskin,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Ufuk Taşbaş , İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Ceylan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü İrfan Yüksel, Belediye Zabıta ekipleri ve daire amirleri katıldı.

 

Burada Emniyet ekipleri, Belediye Zabıta ekipleri ve öğretmenlerin eşliğinde Yeniyol İlkokulu öğrencileri polis şapkaları ile ellerindeki pankartları kaldırarak sürücüleri durdurdular ve broşür verdiler.

 

İlçe Kaymakamımız Selami Kapankaya, Belediye ekipleri, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen Yeniyol İlkokulu önündeki İçişleri Bakanlımız tarafından "Öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganı ile 2019 yılı "Yaya öncelikli trafik yılı” ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetlerinin yapılması için yıl boyu devam edecek olan kampanya Dinar ilçemizde uygulamalı bir şekilde gerçekleştirildi.

 

Araç sürücüleri durdurularak Kaymakam Selami Kapankaya, "Engelli vatandaşımızın karşıdan karşıya geçmesine eşlik etti. Kaymakam Kapankaya, Dinar ilçemizde Sürücüler, ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaları ile belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlayıp yayalara öğrencilerimize, engelli, hamile ve bebek arabaları gibi vatandaşlarımıza araçlarını durdurarak geçiş hakları vermeleri gerekmektedir.

 

Bu yaptığımız etkinlik kapsamında amacımız hem öğrencilerimizi hem de sürücülerimizi bilinçlendirerek  "Öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganı ile bakanlığımızın başlattığı kapmaya’ yı burada daire amirlerimiz ile hep beraber uygulamalı bir şekilde farkındalık oluşturarak gerçekleştirdik. ”dedi


2019 yılı yaya öncelikli yıl ilan edilirken, geçen Ekim ayında yayalara öncelik vermeyenlere yönelik yeni bir düzenleme yapılmış ve trafik cezası yüzde yüz artırılmıştı.

İçişleri Bakanlığınca 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan edildi ve ülke genelinde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla kampanyalar yapılıyor. Yaya öncelikli trafik için tüm valiliklere de genelge gönderildi.

Medeniyetin göstergesi sayılan yaya öncelikli trafik uygulamasının mimarı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu oldu. 2017 yılında 1681 yaya trafik kazasında hayatını kaybetti. Yaya öncelikli trafikte başarılı olunması halinde kaza oranlarının Avrupa Birliği seviyesinin altına inmesi bekleniyor.

Yayaya yol vermemenin cezası : Geçtiğimiz Ekim ayında TBMM’den geçen düzenlemeyle önceliği yayalara vermeyen araç sürücülerine uygulanan para cezası yüzde yüz oranında artırıldı. Para cezası 235 liradan 488 liraya çıkarıldı. 2019 Ocak ayı itibariyle de cezaya zam yapıldı ve yayaya yol vermemenin cezası 604 liraya çıkarıldı.

Önce sağa sonra sola bak devri
Kampanyanın mimarı olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kaydetti:
-"Önceden bize okullarda hep şunu öğretirlerdi, ilk önce sağa sonra sola sonra tekrar sağa bakacağız. Bunun anlamı şuydu, trafikte sorumluluk yayaya aittir. Arabayı kollayacaksın ondan sonra yol boşsa çıkacaksın. Eğer bir şey olursa dikkatsizlik ve tedbirsizlikten kusur yine sana yazılacak.

Yeni kanun : Araçlar yayaya yol verecek
-Oysa yeni kanunda yapılan değişiklik çok açık ve net. Kavşaklarda, trafik lambasının olmadığı yaya geçitlerinde, aynı zamanda da trafik polisinin olmadığı yerlerde araçlar yayayı gördükleri anda yaya geçidinde duracaklar. Yayanın geçmesini bekleyecekler. Aynen dünyanın gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi."

Yaya Öncelikli Trafik Yılı
 

2019 yılı yaya ve sürücülerin bu konuda bilinçlendirilmesine ayrıldı. İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı "Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ kampanyası çerçevesinde 81 il ve 922 ilçede farkındalık çalışmaları yapılıyor.